pondělí 21. února 2011

Experiment se zdařil - barevné kovy se spojili a vzniklo Mokume




Spojením dvou a více barevných kovů vzniká Mokume. Má širokou škálu uplatnění a jedním z nich jsou i šperky či dekorativní materiály. Použil jsem barevné kovy měď a mosaz. Jak vidíte na fotografiích vcelku to i pěkně vypadá. Jsem rád, že sledovanost stránek pomalu vzrůstá. Pokud budete mít zájem o nějaký výrobek dle vlastních návrhů tak mi můžete napsat na email kordox@seznam.cz nebo jen zanechat vzkaz.
A zde je návod : Dnes jsem si pro vás připravil novinku z mé dílny. Jedná se o dekorativní damašek na, který jsem použil měď a mosaz. Musím ale předem upozornit, že na poprvé vám to nemusí vyjít. Velmi těžko se odhadují teploty jelikož tavnost mědi je vyšší než mosazi. Není také potřeba boraxu aspoň ne k tomuto provedení. Vždy se dá sehnat nějaký zbytek měděné trubičky po topenářích. Uřízneme z ní tak 20 cm a dovnitř naskládáme dle své úvahy měděný a mosazný dráty dokud tam nezbude žádné místo. Dáme do výhně a počkáme dokud měděná trubka není červená a z klepneme. Ne moc silně aby natavená mosaz nevystříkla jako mně. Udělal jsem si šikovnou dekoraci na stěnách. Jsou do zlatava. Pak postupujeme stejně, až na konec. Pak je možno dále zpracovávat kováním, ale musí se vždy zahřát alespoň na višňovou barvu. Na fotu je vidět výsledek po zbroušení stěn až na měděné drátky ukryté v mosazi.

pondělí 7. února 2011

Opravy starých nožů


Každý z nás máme citové pouto k nějakému zavíracímu noži či kudle, ale zub času je nemilosrdný. Po nějaké době používání se uvolní střenka či čepel zavíracího nože a né jinak tomu je u nožů po dědovi. Párkrát jsem byl osloven zdali bych nemohl vyměnit střenku nebo čepel. Pro dotyčného je takovíto nůž srdeční záležitost a nechce se mu ho vyhazovat. Někde mám uložené fotky pár takovýchto co jsem dělal a tak se s vámi o to podělím. Třeba i vy máte někde nůž který by potřeboval trochu upravit nebo vám mohu vyměnit na zavíracím noži čepel za damascenskou.

neděle 6. února 2011

Co potřebujem na výrobu damaškového či sendvičového nože.

 Předem musím upozornit nenajdete u mne žádné přepychové ani značkové nářadí pro nožíře vše dostupné jsem se snažil koupit za co nejméně peněz nebo výměnou za něco jiného. Výheň je předělaná z polní na elektrickou a kladiva jsem upravoval z klasických vyhozených v kovošrotě. Kleště kovářské mám též z kovošrotu. Kovadlina se shání nejhůř a vzhledem k jejich cenám doporučuji objet pár vesnic a ptát se. Kolikrát je mají lidé v kůlně bez využití a nechají ji i za cenu šrotu. Na Aukru a jinde je k mání kolem 3.000 kč a výše. Ponk mám svařen z jeklu. Jediné nářadí co mám je úhlová bruska a vrtačka. K tomu brusné, řezné a lamelové kotouče. Zakoupit je můžete v každém železářství. Pilníky klasické - plochý, čtyřhraný, kulatý a jehlové v sadě. Do vrtačky je možné zakoupit flanelový leštící kotouč a malé lamelové brusné kotoučky od hrubosti 40 - velmi hrubé po 120 - jemné, zbytek je potřeba dobrousit smirkovými plátny 220 - 2000 grit cena se pohybuje u plátna cca 7 kč za ks. Na broušení ostří mám brusný kámen a diamantové brousky tři hrubosti koupeno v akci v Lidlu. Svěrák mám starý a vzhledem k čemu ho používám nový ani nedoporučuji. Lépe se hodí k těmto účelům kovářský - pěchování, sekání atd. Borax velmi důležitý ke kovářskému sváření - koupil jsem ho za 36 kč v zahradních potřebách v půl kilovém balení. Kyselinu na leptání používám solnou a prodávají ji v každé drogerii v litrovém balení 31%. Nevýhoda potřebuje mít teplotu aspoň 20 stupňů aby probíhala reakce jinak se protáhne leptání z hodin na dny. Proto vám doporučuji si přes internet objednat Chlorid železitý. Příjde v granulátu a je potřeba ho s teplou vodou naředit. Můžu doporučit. Leštící pastu zelenou jsem si objednal přes internet i s poštovným to příjde na 370 kč a je to 1kg špalek obdélníkového tvaru.